A Bécsi Filharmonikusok - Érmegyűjtői kisokos 19. rész
A befektetőérme olyan nemesfém érme, amelynek nagy példányszáma miatt háttérbe szorul a numizmatikai értéke, az emberek inkább befektetési céllal vásárolják őket. A világ első arany befektetési érméje a dél-afrikai Krugerrand volt, Európa legnépszerűbb befektetési aranya viszont kétség kívül a Bécsi Filharmonikusok.
A befektetőérme olyan színtiszta nemesfém érme, amelyet évtizedeken át többnyire állandó érmeképpel, nagy példányszámokban vernek. Ezért szigorúan nézve nincsen numizmatikai értékük, hiszen az az érmék ritkaságából fakad. Bár legtöbb fajtájuknak van névértéke, és legális fizetőeszköznek számít a kibocsátó országban, a befektetőérméket nem pénzként használják, hanem kimondottan befektetési, kincsképzési céllal vásárolják az emberek világszerte. Előnyük, hogy kisebbek, mint egy aranyrúd, és hogy sok különféle méretben kaphatók, így általuk azok számára is hozzáférhetővé válnak a nemesfém befektetések, akiknek egy nagyobb aranyrúd megvásárlása már meghaladja az anyagi lehetőségeit. A befektetőérméket aranyból és ezüstből verik, bár az Egyesült Államokban platina, Kanadában és Ausztráliában pedig platina és palládium befektetőérmék is készülnek. A világ első arany befektetőérméjét a Dél-afrikai Köztársaság verte 1967-ben Krugerrand néven.
Ausztria betör az aranypiacra
Amikor 1989-ben az Osztrák Pénzverő újonnan kinevezett vezérigazgatója, Paul Berger elhatározta, hogy intézményével belép a befektetőérmék piacára, sokan megmosolyogták a kezdeményezést. Hisz olyan nagy aranykitermelő országok uralták a nemzetközi piacot, mint Kanada, az USA vagy Ausztrália. Ráadásul Ausztriának utoljára az 1918-as határain belül voltak aranybányái, a befektetőérme nyersanyagát tehát külföldi behozatalból kellett fedezni. Paul Berger azonban hitt abban, hogy megfelelő témaválasztással népszerűvé lehet tenni egy új befektetőérmét. A lehetőségek mérlegelésénél Berger csapata azt vette figyelembe, hogy Ausztria ma miről a leghíresebb a világon. Úgy tűnt, napjainkban az osztrákok leginkább komolyzenei nagyhatalomként ismertek. Azonnal felmerült, hogy valamelyik olyan világhírű osztrák zeneszerző arcképe kerüljön az érmére, mint Haydn, Mozart vagy Strauss. Az elsőre jónak látszó ötletet azonban csakhamar elvetették, mert nem akarták, hogy az új befektetőérme egy konkrét zeneszerző tiszteletére vert arany emlékpénznek tűnjön. A zenei vonal azonban jó gondolatnak tűnt, ezért hamarosan megszületett a megoldás: a befektetőérmén az újévi koncertjeik nyomán világhírűvé vált, ma is aktív Bécsi Filharmonikusokat kell szerepeltetni! A szimfonikus zenekar örömmel engedélyezte nevének felhasználását, így a verde fővésnöke, Thomas Pesendorfer megalkotta az új befektetési arany érmeképét, és a kész érmét még 1989-ben piacra is bocsátották.
Európa legnépszerűbb befektetőérméje
A kitűnően megkomponált, szép érmeképen a „Wiener Philharmoniker” körirat alatt a zenekar néhány jellegzetes hangszere, négy hegedű és középen egy cselló, a háttérben jobbról hárfa, balról egy fagott és egy kürt látható. Az érme másik oldalára a „Republik Österreich” körirat alá a Bécsi Zeneegylet épületében található Aranyterem orgonája került, amelyet a filharmonikusok újévi koncertjeinek élő televíziós közvetítéseiből világszerte jól ismer a zenekedvelő közönség. Ezen az oldalon unciában feltüntették még a súlyt, ezrelékben a tisztaságot – amely, színarany érme lévén, mindig 999,9‰ –, a kibocsátási évszámot és a négyféle névérték egyikét is. Ez utóbbi eredetileg a schilling volt, amely 2002-ben euróra változott. Bár Ausztriában legális fizetőeszköznek számítanak, a Bécsi Filharmonikusokkal senki nem fizetne 10, 25, 50 illetve 100 eurósként, hisz értékük, amelyet a napi aranyárfolyam határoz meg, ennél jóval nagyobb. Az érméket a kibocsátási évszám módosításával, minden évben változatlan érmeképpel verik, az aranyérmét 1/10, 1/4, 1/2 és 1 unciás súlyban. 2008 óta 1 unciás színezüst Filharmonikusokat is vernek. A World Gold Council (a világ vezető aranykitermelő vállalatainak érdekképviseleti szerve) adatai szerint a Bécsi Filharmonikusok Európa legnépszerűbb befektetőérméje, amely komoly versenytársa lett a világ vezető befektetési aranyainak, hisz az 1992-es, ’95-ös, ’96-os és a 2000-es évben a befektetőérmék közül ebből adtak el legtöbbet a világon. Azóta egyre több érmegyűjtő és befektető vásárolja az arany, illetve az ezüst kibocsátásokat, és 2016 óta platinából vert érmeket is!